Eclipse – poradnik młodego stratega.

osadnik Aktualności, Recenzje, Rozgrywki 5 Komentarzy

No Gravatar

Jako że pierwsze 3 partie w Eclipse zakończyły się moim sukcesem, czuję się już upoważniony do udzielania porad taktyczno-strategicznym osobom, które jeszcze nie wygrały. Mam nadzieję, że lektura poniższych akapitów pomoże szybciej się wzbić na wyżyny zarządzania gwiezdnym imperatorom i podniesie średni poziom rozgrywek w Eclipse i parę innych gier.

1. Jeśli wojna to totalna. Atakuj aby zabić. Twoim celem jest szybki koniec wojny przez rozłożenie przeciwnika na łopatki. Nie pchaj się do walki na zasadzie , a może się uda. Jeśli masz plan, jak zacząć wojnę, miej plan, jak ją skończyć. Przepychanka z sąsiadem prawdopodobnie skończy się poważnym osłabieniem twoim i sąsiada, co spowoduje, że staniecie się obaj łatwymi kąskami do połknięcia. Atakuj dobrze przygotowany i z dużą przewagą.

2. Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. Bez armii nie ma szans na utrzymanie imperium, nawet jeśli nie chcesz atakować. Pamiętaj też, że -2 punkty za złamanie sojuszu to naprawdę niewielka kara, zdrajca wygra wojnę. Sojusze są dobre, ale nie przywiązuj się do nich zbytnio.

3. Obcy są cool, dają fajne prezenty – najpierw walcz z obcymi, pomogą ci się przygotować do wojny!

4. Inicjatywa to podstawa, twoim celem jest zmiecenie przeciwnika, bez strat własnych. Potężna salwa z 6 pomarańczowych kostek z modyfikatorem +2 kończy większość bitew, zanim się na dobre zaczną.

5. Bez zasilania nie zajedziesz daleko – podstawowym problemem, który skutecznie ograniczał możliwości zbrojeniowe był brak odpowiedniego zasilania. Jak się na to nałoży losowy dostęp do technologii, to osoba, która szybko zgarnie zasilanie „9”, będzie potem spokojnie dokupywać moduły broni, napędu cy komputerów, a reszta musi rzeźbić pod górkę. Bez porządnego zasilania nie masz szans na dużą inicjatywę floty.

6. Jak zdobędziesz technologię obcych, instaluj ją od razu – jesteś wtedy pół akcji upgrade do przodu!

7. Oszczędnie używaj floty. Atakuj z dużą przewagą. Policz sobie szanse trafienia. Flotę łatwo odbudować, ale to cię kosztuje cenne akcje, które lepiej użyć na upgrade ocalonej floty.

8. Korzystaj z opcji rajdów na zaplecze wroga. Jak masz myśliwce latające po trzy pola + bombę neutronową – zwiąż walką statki nieprzyjaciela, a jednocześnie wyleć na jego tyły, aby pozbawić go możliwości produkcyjnych i rozwojowych. Nawet jak teraz nie pokonasz floty to poważnie ograniczysz możliwości odwetu. Zniszczenie planet jest nawet cenniejsze niż zniszczenie statków, choć najlepiej jest połączyć te dwie rzeczy.

9. Konieczny jest rozwój zrównoważony – pamiętaj o możliwościach, jakie dają orbitale – pieniądze lub wiedza, produkcję musisz sobie zapewnić w zwykły sposób.

10. Szukaj okazji. Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Czasem łatwiej odbić heks centralny koledze niż samemu walczyć z bazą obcych.

11. Heks centralny daje posiadaczowi naprawdę duże fory – nie pozwólcie nikomu tam się umocnić na dłużej.

12. Pamiętaj, że zawsze może wypaść 6 jedynek.

Share

Comments 5

 1. Taki mały offtop. Głównie jeśli chodzi o gry planszowe to zaglądam właśnie na tę stronę i od biedy na inne, nigdzie nie jestem zarejestrowany tak więc nie wiedziałem gdzie napisać. Tak więc piszę tu. Na filmwebie właśnie sobie oglądałem bazę danych GIER i patrzę tam w gatunki i jest: rts, strategie, itd itd… aż tu nagle widzę „planszowa”. Wybieram ten gatunek by zobaczyć jakie gry są dodane do bazy a tam… pustka. Jest to jeden z większych polskich serwisów internetowych i myślę, że jeśli ludzie zorientowani w grach planszowych dodawali różne gry do bazy to można by zainteresować tym hobby nowych ludzi. Ja bym chętnie pododawał gry do bazy, ale co z tego jak ja się na tym nie znam, nie potrafię opisać nawet gry (humanistą nie jestem :D) Jedynie jestem tylko graczem. Tak więc fajnie by było jakby ludzie mocniej związani z tym hobby dodali coś do bazy na tamtej właśnie stronce. Pozdrawiam!!

 2. Post
  Author

  wszedłem na filmweb i znalezienie tej bazy specjalnie jej szukając zajęło mi sporo czasu. Myslę, że filmweb skupia się na innej działce, a i planszoholicy nie będą tam szukać informacji o grach.

  Największą bazą gier planszowych na świecie jest boardgamegeek.com

  Faktem jest, że nie ma polskiego odpowiednika, szkoda, może kiedyś?

 3. Co do filmebu to raczej nie jest tak trudno, bo wchodzi się tylko w „gry” na stronie głównej, a potem najwyżej ocenione gry i się wybiera gatunek. Znaczy się, dawniej skupiała się ta strona wokół kina/filmów teraz w sumie dla mnie niezrozumiale też wokół gier, nie wiem tak tylko zaproponowałem bo mi się rzuciło to w oczy. :p

  Co racja to racja z polskim odpowiednikiem BGK zwłaszcza, że wielu ludzi jednak woli w swoim ojczystym języku czytać o grach, fajna by była taka przejrzysta baza.

  A mam pytanie odnośnie BGK jak już jesteśmy w temacie, czy jest np takie coś, że wchodzę na grę np Magia i Miecz, i wyszukuje mi gry podobne do niej? Np jak w różnych sklepach internetowych z grami komputerowymi jest jakiś produkt/gra, wchodzę tam np na grę „A” i pod spodem mam listę gier którymi zainteresowały się osoby które kupiły właśnie tę grę „A”.

 4. @planszowy amator- Istnieje coś takiego na BGG jak zakładka ‚Recommendations’ przy każdej grze ale nie wiem czy o to Ci chodzi? A w internetowych sklepach z grami planszowymi też jest często rubryka „osoby, które kupiły tę grę kupiły również…”.

 5. Pingback: Gry planszowe w pigułce #173 - Board Times - gry planszowe to nasza pasja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *