Ściągi

kdsz Ogólne 29 Komentarzy

No Gravatar

Zauważyliście  jak rzadko w pudełku z grami planszowymi można spotkać pomoc gracza? Nie wiem z czego to wynika. Nie ma problemu, gdy chcę popykać w Pędzące żółwie czy Go, nie ma problemu, gdy chcę zagrać w coś nawet rozbudowanego, ale chwilę po lekturze instrukcji. Problemy się pojawiają, gdy wracam po wielu miesiącach do zwykłego, mało ogranego euro. Nie chce mi się czytać instrukcji kolejny raz i jestem wkurzony!

Poniżej linki do kilku kart pomocy przygotowanych przeze mnie. Zapraszam do pobierania i komentowania. Pliki znajdują się w serwisie BGG.

BRASS

A FEW ACRES OF SNOW

W ROKU SMOKA

NOTRE DAME

TINNERS’ TRAIL

HORUS

PUERTO RICO

CAYLUS

AUTOMOBILE

1989: JESIEŃ NARODÓW

WIKINGOWIE

BASILICA

PRET-A-PORTER

ATON

MAGNUM SAL

CV

BADACZE GŁĘBIN

PERIKLES

BARRAGE

Share

Comments 29

 1. Fajnie, dzięki za linki. Ja wprawdzie wolę przeczytać po raz n-ty instrukcję niż korzystać ze ściąg ale z Twojego Horusa na pewno skorzystam jak już dane mi będzie zagrać pierwszy raz…

 2. Nie ma to jak w skrócie zasad umieścić zdanie „usunąć karty w liczbie stosownej do liczby graczy” :P
  Jak ktoś nie gra regularnie to nie będzie pamiętał ile to było, a w zwykłej instrukcji nigdy nie pamiętam gdzie to jest.

  I brakuje wzmianki o tym, że jak nie ma nas na planszy możemy kartą przedsiębiorstwa postawić się gdziekolwiek ( oczywiście o ile doprowadzone są odpowiednie surowce) ;)

  A przy Cynowcu użyłbym słowa zdolność wydobywczą, a nie produkcyjną, ale może się czepiam :P

 3. W związku z tym, że Palmer zgłosił swoje krytyczne uwagi odnośnie powyższego tekstu wnioskuję o usunięcie całości wpisu lub treści dotyczących Martina Wallace’a. Ponadto upominam autora i przypominam, że wszelkie publikacje dotyczące osoby MW muszą uzyskać akceptację ze strony imć Palmera!

 4. Post
  Author

  Dorzuciłem link do Caylusa, o którym zapomniałem.

  @Stanley – skrót instrukcji Horusa zawiera zdaje się wszystkie reguły. Ale zaznaczam, że opierałem się na angielskiej instrukcji, która zawierała wyłącznie tekst, więc chyba jest mocno nieoficjalna. Mam nadzieję, że nie ma pomyłek. A gra bardzo fajna, szczególnie do pogrania dla relaksu po ciężkim dniu lub z casualami

  @Palmer – ściąga do Brassa nie zawiera wszystkich reguł, bo mi po prostu nie wlazły na A4, a tego formatu chciałem się trzymać by nie straszyć żony objętością ;-) Co do Tinners’ Trail to pełna zgoda. W wolnej chwili poprawię.

  @berni – wiem, że wpisy o Martinie wymagają autoryzacji Palmera, ale przecież nie o tym jest mój tekst! To znaczy Wallace pojawia się raz, ale w kontekście pozytywnym, więc postanowiłem opublikować bez pytania… Ale dzięki za reprymendę. To się więcej nie powtórzy!

 5. No nie! Dzień wolny mieliście, a tu wpis o ściągach daliście?! Dawać tutaj na jakich łajbach pływaliście i jakie lądy łupiliście!

 6. @ Pirat Cristobal- faktycznie czasem jest tak, że z braku laku dobry kit :) jak się nie gra to się chociaż pisze „o graniu”. Tak trochę w stylu „erotoman gawędziarz” ;) ja na szczęście tym razem nie byłem gawędziarzem i spełniłem planszoholikowy obowiązek i grałem na nasiadówie u osadnika. Piękna 4-o osobowa potyczka w Boże Igrzysko w trakcie której egoistycznie zamiast bronić Ojczyzny budowałem kolegia gdzie popadnie czym naraziłem się niechybnie innym magnatom i w 4 turze zostawili mnie sam na sam z Moskalami bez możliwości zawiązania paktu. Jak można było przypuszczać moje kolegia nie były zdolne do walki zbrojnej, Moskal w liczbie chyba 15 wtargnął na Litwę i tak się rozkręcił że zrównał z ziemią nie tylko Litwę ale i Ukrainę i Prusy… Tego już moi współmagnaci nie przewidzieli i sami na tym mocno ucierpieli. Gry nie wygrałem ale drugie miejsce też było mocno satysfakcjonujące. Niech żyją kolegia!! Potem szybka i ciekawa partia w Qarriors- tu się nie mam czym chwalić bo przerypałem… Za to na deser odbudowa Londona po pożarze gdzie krok po kroczku i osiągnąłem zwycięstwo :) Takie to łupy z ostatnich dni.

 7. Post
  Author
 8. Jeśli mogę coś doradzić, to dodałbym jedynie wzmiankę o tym, że Durant stawia fabrykę jeszcze przed pierwszą akcją pierwszego gracza ;)

 9. Post
  Author

  Dzięki Palmer. BTW jak to jest z dodatkowymi kostkami? Na przykład Sloan w fazie strat pozwala odrzucić czarne kostki. Pozwala też na otrzymanie jednej kostki B+R. Białe kostki otrzymujemy natychmiast czy dopiero w fazie strat? Analogicznie kiedy dostajemy kostki dzięki postaciom Forda i Chryslera?

 10. Ja je zbieram natychmiast, niezależnie od postaci, żeby móc je wykorzystać na budowę fabryk już w aktualnej turze. Skąd by miało wynikać zróżnicowanie, z tego że B/R dają dopiero w fazie w której działają ich zdolności ? Nie wydaje mi się ;)

 11. Post
  Author

  Uważam podobnie i będę grał tak jak Ty, jednak IMO instrukcja nie jest w tym miejscu klarowana.

 12. Bo zapewne posługujesz się wersją PGP. Oryginał jest jednoznaczny w tej kwesti: „Each character is also marked with zero to three white squares, which
  indicates how many R&D cubes a player takes when he selects this
  character. These cubes should already be placed on the spaces and
  are taken immediately by a player when he selects that character.”

 13. Post
  Author

  Rzeczywiście w polskiej instrukcji Phalanx Games odpuścili ostatni akapit z rulebooka Warfroga. Dzięki za cytat, wszystko jasne

 14. Post
  Author
 15. Post
  Author
 16. enoooo…. wczoraj se wydrukowałem Tinner’ Trail… kiedy to zmieniłeś? Dobrze, że nie zalaminowałem ;)

 17. Post
  Author

  @Stanley. Nowa różni się od starej niewiele, w zasadzie poprawki są głównie techniczne. Zamieniłem też słowo produkcja na wydobycie zgodnie z sugestią Palmera oraz dodałem kilka ikonek w tabelce.

 18. @kdsz
  na BGG dobrze widać twojego avatara i w końcu ustaliłem, skąd ta grafika!
  Czytasz to dzieciom?

 19. Post
  Author

  @osadnik. Moja córka jest zdecydowanie za mała na takie klimaty, więc raczej oglądamy ilustracje ;-). Natomiast autorką książki jest przyjaciółka mojej żony, a z kolei żona opracowywała książkę od strony redakcyjnej, więc widziałem wszystkie etapy powstawania tekstu. Mam z tego powodu pewien stosunek emocjonalny do całego przedsięwzięcia. A sam Zając fajny jest i dobrze mi służy jako avatar

 20. Post
  Author
 21. Post
  Author
 22. Pingback: Tuning gier | Gry Planszowe - okiem planszoholika

 23. Post
  Author
 24. W ściądze do Caylusa jest przekłamanie (przynajmniej względem polskiej instrukcji). Jeśli gracz uzyskał więcej niż jedną łaskę w FAZIE to musi je wydać w różnych wierszach. W ściądze podano „w turze”.

 25. Post
  Author

  Dzięki za czujność. Postaram się poprawić, ale niestety trochę mi się komp posypał i nie jestem pewien czy ten plik mam zachowany

 26. Post
  Author
 27. Post
  Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *