Taki drobiazg a cieszy

mars Ogólne, Wskazówki 12 Komentarzy

No Gravatar

Wczoraj planowałem granie, ale się nie udało. Zamiast tego trochę poczytałem nowinek SEO i postanowiłem zająć się pracami ręcznymi. Uznałem, że mógłbym troszkę uporządkować Le Havre‚a, który po kilkunastu turach jest bardzo zabałaganiony na stole dzięki sporej ilości żetonów przekładanych z miejsca na miejsce. Wieczorem siadłem i wymierzyłem pudełeczko, jakie pomieściłoby żetony i zmieściło się na planszach. Wykonałem prototyp ze zwykłego, białego papieru. Przygotowane pudełeczko – precyzyjniej mówiąc to tylko spód pudełka – ma podstawę 50 mm x 60 mm i wysokość 30 mm. Wrzuciłem do środka całe zboże i okazało się, że idealnie pasuje. Niestety zwykły papier trochę jest za miękki i uznałem, że poczekam do dzisiaj i kupię biały papier techniczny, który dzięki temu, że jest grubszy lepiej będzie się do tego celu nadawał. Na długim spacerze zahaczyłem o Auchana, gdzie na hali okazało się, że jest papier techniczny o gramaturze 180 g/m² – biały, czarny i wielokolorowy.

Zakupiłem po bloku z każdego i wróciłem do domu. Po obiedzie przystąpiłem do zajęć plastyczno-technicznych zaopatrując się dodatkowo w linijkę, nożyczki i przezroczystą taśmę klejącą o szerokości 20 mm. Rzuciłem okiem na kolorowy papier i okazało się, że żetony z Le Havre‚a są w zasadzie w takich kolorach jak kartki w bloku. Brakowało tylko szarego na węgiel, ale uznałem, że biały będzie idealny aby uzupełnić zestaw. Pomyłka – jeszcze monety 1 Frankowe i 5 Frankowe – tu już kolory się powtarzały, więc postanowiłem po prostu zmniejszyć pudełka – tylko wysokość obniżyłem do 20 mm i użyłem koloru pomarańczowego i żółtego. W ten sposób w godzinkę zrobiłem zestaw pojemniczków na żetony w magazynach. Po rozłożeniu i rozpoczęciu rozgrywki z odnowionym wyglądem gry przypomniałem sobie, że muszę jeszcze 7 pojemniczków zrobić na sterty z ofertami, ponieważ pod koniec rozgrywki, kiedy już nie wybiera się wszystkich surowców to potrafi się uzbierać sporo żetonów na jednym polu i to jeszcze dzisiaj zrobię :)

Co uzyskałem?

Po pierwsze pomimo, że pudło stoi jak należy

to po otwarciu oczom ukazuje się w miarę uporządkowany obrazek.

 

Z pojemników znajdujących się w workach raczej nic nie wypada (zakładając, że trzymam na półce).

Wyciągnięcie z worków zajmuje minutę i ukazują się nam ładne, kolorowe pudełeczka, w których żetony mają podobny kolor do opakowania.

Wreszcie na planszy panuje porządek nie tylko zanim się zacznie grę

ale i po jej zakończeniu.

 

Aby ochrzcić nowe akcesoria od razu rozegrana została partyjka dwuosobowa. Poszło bardzo sprawnie, zakończyło się przyzwoitym wynikiem 228 do 209 oraz potwierdzeniem, że Le Havre jest jedną z moich ulubionych gier. Na koniec schowanie wszystkiego przez jedną osobę zajęło kilka minut i była to czysta przyjemność. Teraz jeszcze tylko 7 podstawek na oferty przygotuję i będzie gotowy zestaw. Polecam taką zabawę bo zapewnia fajne doznania estetyczne :)

Share

Comments 12

 1. Nie ma to jak wartość dodana przy grach. Ja też się cieszyłem wycinając kilka godzin naklejki i karty do Hammer of Scots :P
  Tylko czy te Twoje tekturki za szybko się nie porozwalają?

 2. Rzeczywiście, wygląda to bardzo estetycznie. Zdecydowałem się jednak na zakup angielskiej wersji Le Havre zamiast czekania na polską i gdy niebawem gra do mnie zawita, pewnie zrobię podobne pudełeczka.

  W planach mam też wykonanie figurki zikkuratu do dodatku do Eufratu i Tygrysa, jednak w tym przypadku nie obejdzie się chyba bez rzeźbienia w drewnie, aby uzyskać estetyczny efekt;)

 3. Post
  Author

  berni – tym, że się rozpadną się nie przejmuję
  1. Papier jest dość gruby, taśma mocna a pudełka nie są jakoś zbytnio eksploatowane podczas gry
  2. Przy sporej ilości gier nie eksploatuje się jednego tytułu nonstop, więc nawet jakby miały uledz uszkodzeniu to na trochę wystarczy
  3. Papier mam w zapasie a godzinkę na wyprodukowanie nowych pudełek zawsze się znajdzie :)

 4. Szalki Petriego zamykane (tylko te z tworzywa, nie szklane) znakomicie nadają się do tego typu segregowania elementów ;)

 5. @vaski: ciekawy pomysł, zwłaszcza, że większość gier nie będzie miała problemów z pomieszczeniem tych szalek w pudełku. Do wielu można nawet dodać 3 kg worek cementu – też wejdzie ;-) Te szalki takiemu Pandemikowi dodadzą klimatu ;p Do Le Havre mogą być nieco za płytkie, chyba że odpowiednio wysokie się znajdą.

 6. Post
  Author

  Dobry pomysł. Le Havre ma ograniczenie powierzchniowe trochę i raczej małe średnice wchodzą w grę tylko. Zdecydowanie do Pandemica, w sumie to powinienem sobie takie sprawić do niego :)

 7. Szalka z wieczkiem na allegro to koszt około 1pln. Jednak gdyby zebrało się więcej osób to: szalki są pakowane średnio po 600 szt, wówczas za jedną wychodzi około 40gr, w aptece raczej tego nie kupisz, jedynie sklepy ze sprzętem laboratoryjnym.
  Nie powiedziałem o jednym szalki nie zamykają się zbyt mocno (nikt jeszcze nie wpadł na pomysł zrobienia szalek zakręcanych) i podczas transportu potrafią się otworzyć, tym samym robiąc w pudełku niezły bałagan. Stojąc na półce jest wszystko ok, ale wystarczy wrzucić grę do plecaka by…
  Natomiast jeśli chodzi o pudełeczka z bloku technicznego, to polecam ten sposób składania pudełek, po pierwsze bez kleju, po drugie sprytniej się je wykonuje od tych, które wykonał Mars.
  http://www.boardgamegeek.com/filepage/52619/custom-boxes-for-the-chitsfaltschachteln-fur-die-p

 8. OK, to i ja się pochwalę robótką ręczną. Pudełko na karty do A Few Acres of Snow:
  http://imageshack.us/photo/my-images/171/boxil.jpg/

  Sam zaprojektowałem, wydrukowałem i skleiłem. Idealne nie jest, ale biorąc pod uwagę moje beznadziejne zdolności manualne jestem naprawdę zadowolony z efektu. Pudełka są cztery – dwa brytyjskie, jedno francuskie i jedno francusko-neutralne. Ponieważ nie wyszło źle, więc pewnie w przyszłości zrobię sobie boksy też do innych gier, trochę lepszych od AFAoS ;)

 9. Post
  Author
 10. Zwykłe, jednoczęściowe pudełko z klapką. Rozpatrywałem dwuczęściowe, czyli osobno pudełko „właściwe” i pudełko z okładką, nasuwane od góry, ale na rozpatrywaniu się zakończyło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *