Przydatne narzędzie

osadnik Ogólne 12 Komentarzy

No Gravatar

Jak już się posiądzie te parędziesiąt gier, to czasem może się przytrafić, że wybór tytułu do grania zajmuje nam niepotrzebnie czas, który moglibyśmy przeznaczyć na granie. Stąd pomysł stworzenia odpowiedniego narzędzia przyspieszającego proces decyzyjny.

Z pomocą pospiesza nam niezastąpiona strona BGG – krynica bezcennej wiedzy planszowej.

Po pierwsze trzema założyć konto na BGG i wprowadzić tam swoją kolekcję – zakładam, że wszyscy wiecie jak to się robi, więc nie będę tu dodawał instruktażu.

Po drugie – w linijce zaraz nad naszą kolekcją jest malutki link ” Download board games (all ! owned). Klikamy na „owned” i ładuje nam się niezgrabny pliczek, w moim przypadku osadnik.csv, zawierający szczegóły naszej kolekcji.

3. Pliczek otwieramy w excelu lub innym arkuszu. Tutaj w zależności od wersji może być konieczna ręczna robota – konwersja tekstu na tabelę z przecinkiem jako znakiem oddzielającym pola. Otrzymujemy zgrabną tabelkę, która zawiera mnóstwo danych, w większości niepotrzebnych.

4. Tabelkę formatujemy – wywalamy zbędne kolumny, dopasowujemy ich szerokość, dodajemy własne kolumny. Ja dodałem na razie kolumny aby posortować gry wg ilości graczy – czyli kolumna „gry na 2 graczy itd”.

4.5 Zaznaczamy cały górny wiersz i korzystamy z funkcji Excela Dane\ Filtr \Autofiltr. Niestety w zalezności od wersji czy od programu może to różnie wyglądać.

5. Przychodzą goście i chcieliby w cos zagrać. Ilu nas jest – czworo, ila mamy czasu – cos krótkiego 45-90 minut. Klik, klik i voila. Wszystkie gry jak na dłoni, widać tez liczbę graczy rekomendowaną i najlepszą.

W planie mam jeszcze posortowanie gier wg kategorii – familijne/logiczne/wojenne/ekonomiczne czy co tam sobie wymyslę

Przy okazji możemy zobaczyć, w których segmentach mamy gier za duzo, a w których wręcz za mało.

Share

Comments 12

 1. Przyznam, że fachowe podejście, ale ja pozostanę chyba przy tradycyjnym stanięciu przed regałem i „rzuceniu okiem na kolekcję”

 2. Daje radę, pytanie czy ten plik exportowy z bgg exportuje też tagi gier? (czyli pola Subdomain/Category/Mechanic)

 3. niestety nie
  mamy ilosć graczy, ocena, gameweight, wiek, długość gry, (nie)zależność językowa
  więc raczej stworzę swoje kategorie

 4. zdecydowanie sposób marsowy bardziej mi odpowiada, zwłaszcza, jeśli przeprowadzę rozpoznanie przed przybyciem współgraczy, wtedy mogę odpowiednio kierunkować ich spojrzenia i decyzje ;-)

 5. Bośmy powprowadzali do Planszaka tagowanie oparte luźno na tym z BGG i zastanawiałem się, czy nie ma przypadkiem łatwego sposobu na przewalenie tego automatem na podstawie takiego pliku.

 6. @Avandrel: ale to i tak trzeba wtedy dodać wszystkie gry do kolekcji i dopiero wyeksportować plik, więc już chyba lepiej sparsować bazę BGG – ile tam tego… ledwie pół miliona? ;]

 7. Hehe, dlatego też mam ręcznego tagera, który wspomaga proces elegancko i powoli coraz więcej tytułów dostaje tagi. Wygodna sprawa swoją drogą, muszę tylko skończyć ;]

 8. Post
  Author

  wydrukowałem sobie niniejszą listę i powiem wam, że takie inne spojrzenie warto mieć na swoją kolekcję.
  pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to fakt,że wszystkie gry na 3 graczy są jednocześnie na 4 graczy i vice-versa. Dzięki temumam jedno pole wyboru mniej. Nie wiem, czy komuś się trafiła gra do 3 lub od 4 graczy, mi jak widać nie.
  Drugie ciekawe spostrzeżenie to przegląd ciężkości gier – do tej pory rzadko sprawdzałem to na BGG, a jak sprawdziłem to i tak zapominałem. Teraz widzę, że najcięższą grą w kolekcji jest nietknięty jeszcze NEULAND i mocno mnie to do niej zachęciło.
  Dodatkowo na liście zaznaczam swoje priorytety:
  1. nigdy się nie pozbędę
  2. wolałbym zostawić
  3. jakbym dostał ciekawą propozycję to bym wymienił
  4. na wymiane
  pomoże mi to zrobić listę na Mathandel

  Dodatkowo przed wyjazdem na wakacje zrobię sobie wydruk z tych gier, które zabieram – jako że nie będę miał pudełek znacznie mi to ułatwi wybór gry.

 9. Post
  Author
 10. To dobre jest! Znaczy się na razie z moją niewielką kolekcją sobie radzę i bez tego, ale opcja takiego eksportu do CSV jest bardzo przydatna.
  A że BGG do przodowników intuicyjnego interfejsu nie należy, być może nigdy bym takiej opcji nie znalazł.

  Nie ma jak komentować wpis sprzed roku.

  A jeśli już ktoś to przeczyta, to może mi powie dlaczego jak dodaję wpis to avatar mi działa, a jak dodaję komentarz to już nie? :)

 11. @kaszkiet- też się nad tym zastanawiałem (w kwestii avatara), bo też to zauważyłem i szczerze powiedziawszy nie mam pojęcia… Może ktoś mądrzejszy ode mnie będzie wiedział jak zaradzić?

 12. Dobra, chyba się udało!
  Usunąłem gravatara i dodałem jeszcze raz i wygląda, że jest OK.
  Podejrzewam, że miało to związek z tym, że najpierw się zarejestrowałem i dodałem avatara, a później mnie dodałeś do autorów i coś się w tym czasie rozjechało.

  A wpis jest sprzed dwóch lat, a nie sprzed roku :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *