BSG-Księga wyjścia

scovron Ogólne 12 Komentarzy

No Gravatar
Witajcie! Śpieszę poinformować że nowy dodatek do Battlestar Galactica znalazł się w moich łapskach. Exodus (bo tak brzmi jego nazwa) to dodatek dający możliwość dodania do rozgrywki od jednego do trzech nowych elementów.
bsg_exodus

Pierwszym z nich zarządzanie działaniami i gromadzenie floty cylońskiej. Służy do tego oddzielna mapka na której można wykonywać 2 z 4 dostępnych akcji podnoszących ciśnienie ludzkim graczom. Kolejny element to nowe karty lojalności które wprowadzają dodatkowy zamęt. W Pegasus cyloni otrzymywali dodatkowe karty warunków zwycięstwa do spełnienia, część miała pomagać ludziom część przeszkadzać… a każdy miał do osiągnięcia jakieś dodatkowe własne cele. Pomysł został rozciągnięty na ludzi. Od teraz ciężej będzie stwierdzić czy ktoś jest cylonem ze względu na jego własne cele, których osiągnięcie może go stawiać pod znakiem zapytania jako toster i nie toster. I według mnie to będzie chyba najważniejszy element związany z tym dodatkiem. Co do ostatniej opcji to jest to grupka npc biegających po mapie, których można przeciągać w swoją stronę i wikłać w intrygi. Dzięki nim przykładowo nie powinno stanowić problemu by kogoś wypuścić na spacer w przestrzeń… prosto ze śluzy i bez kombinezonu.

Tak czy siak nie mogę doczekać się pierwszej rozgrywki i próby ogarnięcia rozbudowy zasad. Jak tylko takowa będzie miała miejsce, zdam relację jak dany element się sprawdza w praniu.

Pozdrawiam.

Share

Comments 12

 1. Tyle już razy zastanawiałam się jaką grę kupić, ale Galacica nigdy nie przyszła mi do głowy. Pewno dlatego, że serial mi się nie spodobał no i za duża wymagana liczba graczy. Ja w zasadzie dysponuję tylko jednym.
  Choć gra faktycznie wydaje się być interesująca.

 2. Post
  Author

  :] ja serial obejrzałem po rozegraniu pierwszej partii, i uważam że jest świetny… a podchodziłem do niego i do gry sceptycznie. Teraz nie wyobrażam sobie by co jakiś czas nie pobawić się w infiltrację ludzkiego społeczeństwa albo wykrywanie zaszytych tosterów. Szczególne wrażenie zrobiło na mnie oddanie sytuacji z karty „33” co jednocześnie jest tytułem pierwszego odcinka i po prostu mnie zamiótł. Natomiast gra faktycznie najlepiej gdy jest rozgrywana w pełnym 6 osobowym składzie.

 3. Mnie jakoś ta gra nie przekonuje. Zdecydowanie odrzuca mnie to powiązanie z serialem. Mam wrażenie, że to gra, która ma po prostu wyciągnąć kasę z kieszeni fanów serialu. Tak jak Disney, który wypuszcza gry komputerowe z bohaterami filmów ;-)

 4. Mnie w tej grze kusi tylko pseudokooperacja – lubię gry kooperacyjne. Niestety serialu nie oglądałem, ale zakładam, że nie spodobałby mi się :) Za startrekiem nie przepadałem a te klimaty u mnie w jednym worku. W planszówkach jednak tematyka dla mnie jest najważniejsza, więc jeśli oprócz tematu serialu BSG gra ma w sobie jeszcze coś to chyba warta jest uwagi.

 5. Demonizujecie, ot co. Ja najpierw zagrałem w BSG (nie wiedząc za bardzo kto to te cyclony), a dopiero później obejrzałem pilota serialu (i ani odcinka więcej).
  Wydaje mi się, że gra broni się sama, jest strasznie sprytna, mechanizm kooperacji ze zdrajcą(zdrajcami) jest bardzo dobrze rozwiązany i zbalansowany. A przez to, że gra ma też elementy czysto mechaniczne (kostkowa walka, stateczki itepe.) nie jest to klasyczna Mafia w settingu SF.
  A inspiracja serialem to taka ‚wartość dodana’ dla fanów, którzy będą wiedzieć kto to jest Adama, albo dlaczego Boomer w połowie gry idzie do pierdla.
  Można by to potraktować jako wyciąganie kasy, gdyby było to ‚BSG Monopoly’, czy ‚BSG Risk’. A nie ma tu zrzynania z innego tytułu, tylko samodzielna, doskonale wymyślona gra (pseudo)kooperacyjna.
  No i 18 miejsce w ogólnym rankingu i 3 w rankingu Thematic na BGG też o czymś świadczy.

 6. Post
  Author

  po pierwsze w kwestii serialu to odradzam oglądać pilota… pierwszy odcinek serii to „33” i od niego powinno się zacząć. Pilot został przeze mnie obejrzany dopiero po 5 odcinkach serii. Po to by wyjaśnić kilka zagwozdek, jest ciężki nieprzyjemny i praktycznie zrobiony jak by nie do tego serialu klimatem xD
  po drugie porównywanie startrek do bsg to bardzo nietrafiony przykład. Akurat bsg ma mocną fabułę i nie jest meritum serii strzelanie z badziewnych laserowych pistolecików do siebie i stwierdzanie „Luke im your father”. W zasadzie to gdyby nie fabuła serialu gra BSG nie miałaby szans zostać osadzoną w tym uniwersum. Imo warto poznać zanim się skreśli…
  grę w wersji podstawowej bez „sympatyka” (zasady są zrąbane i naprawie je dopiero „pegasus”) i serial bez pilota (oglądać „33”)

 7. Pomimo, że częściowo zgadzam się z Avandrelem to tekst „No i 18 miejsce w ogólnym rankingu i 3 w rankingu Thematic na BGG też o czymś świadczy.” jest niby trafny, ale ja nie zapominam o Dominionie, który wlazł komuś w dupę i go wrzucili na górę.

 8. Nie każda gra podejdzie każdemu. Jeden będzie narzekał, że Agricola nie powinna być w TOP5, inny jeszcze uboleje, że Filary Ziemi nie są pierwsze. BGG to jest taka marketingowa maszynka, że trzeba z przymrużeniem oka patrzeć na pozycję danej gry, bo możemy się sparzyć. Myślę, że niejeden bot winduje jakieś tytuły na zlecenie wydawnictwa ;-)

 9. Nie, razem z moją koleżanką Paris szykujemy coś ekstra. Żeby z przytupem zacząć podbój BGG ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *