EBAY.DE – poradnik

osadnik Wskazówki 4 Komentarzy

No Gravatar

Nawiązując do dyskusji w wątku o Bablu (jaka ładna deklinacja !) postanowiłem się podzielić z forumowiczami wiedzą tajemną z zakresu kupowania na ebayu. Jak każdy wie, czym jest Hollywood dla filmu, Jamaica dla reagge, tym są Niemcy dla gier planszowych, karcianych i towarzyskich. Heimat każdego eurogracza, każdy z nas powinien się czuć za Odrą jak w domu!
Po pierwsze – przecież tam się gry narodziły! Uwe, Klaus, Reiner i Friedemann to postacie, o których każde dziecko będzie czytać w elementarzu!
Po drugie – ceny – konkurencja na rynku gier jest duuużo większa niż u nas, więc i ceny są niższe niż w PL. Zwłaszcza, że masa gier w PL jest kupowana od niemieckiego wydawcy, dokłada się tylko przetłumaczoną instrukcje i sprzedaje 30% drożej niż w Heimacie (są oczywiście wyjątki a konkurencja w PL tez się zaostrza :)
Ppo trzecie – bogaty rynek wtórny – jako że gry są tam w obiegu od 30 lat i co roku pojawia się wiele ciekawych tytułów, łatwo o ciekawe używki w dobrym stanie.

No to czemu wszyscy tam nie kupujemy?

Po pierwsze – trzeba się dogadać ze sprzedającym. Ustalić szczegóły wysyłki i płatnosci, czy wyśle do PL itd. Każdy domyslnie ma ustawioną opcję Versand nach Deutschland, że niby nie wysyła za granicę. Ale każdy chce sprzedać, więc skoro kupujacy płaci za przesyłkę to czemu nie? Istnieją oczywiście faszyści, co to nie chcą Polaka, ale są w mniejszości, zapewniam.
Po drugie – koszty wysyłki. Klasyczne Europudło planszowe – 8,60 eur
karcianka – 4, średnie pudło 7 eur. Niby nie są to olbrzymie kwoty, ale jednak. Chciałem zamowic 3 gry żeby było taniej – wysyłka wyszła 18 eur, więc tak średnio taniej. Najbardziej wkurzające jest, gdy za wysyłkę musisz zapłacić 2 razy wiecej niz za towar – masz wrazenie że coś tu nie gra.
Po trzecie – płatność – najlepiej zapłacić paypalem, ale nie każdy przyjmuje, wiekszość woli przelew. Na szczescie wiele banków w PL ma już przelew SEPA, więc można zrobić przelew kosztem 5 zł.

Ogólnie po wejściu na ebay było wielkie łał i chciałem kupić wszystko. Wydawało mi się tak tanio, że myślałem nawet o zarobkowym handlu importowanymi grami. Niestety, potencjał zysku niewielki, potencjał pozostania z niechcianymi tytułami spory. Ale na własny użytek czemu nie. W Polsce tez często można znaleźć te same tytuły w podobnych cenach, ale na niektóre trzeba długo polować. Tam – wszystko jest praktycznie od reki.

Ogólnie najlepiej byłoby mieć kogoś zaufanego w Niemczech, kto mógłby przez jakiś czas przyjmować paczki, a potem robić megapakę nach POLEN. Jest też inna ciekawa opcja – kurier Hermes oferuje odbiór paczki w punkcie obsługi, np. na stacjach benzynowych. I tak jak ktoś sobie jedzie przez Niemcy, to może ustawić sobie wysyłkę do stacji wspołpracujacej z Hermesem, którą ma po drodze, paczka tam będzie 10 dni leżec i czekać, ty wpadasz i odbierasz paczuszki i jedziesz dalej.

Ja będę jechać na narty 5-12 luty, wiec jak coś to mogę komuś paczkę odebrać :)

Ponizej rozmówki polsko-ebayowskie

Czy wyśle Pan(i) do Polski ?
Schicken Sie nach Polen?

Ile kosztuje wysyłka do PL?
Was kostet Versand nach Polen?

Przyślij mi Niemcze numer konta w standardzie iban i nr swift banku.
Geben Sie mir IBAN Ihres Konto und BIC Ihrer Bank.

Mój adres
Meine Adresse

Jakby ktoś potrzebował pomocy to polecam się

aha – są też fajne ceny w dojczowskich sklepach
np.
http://www.milan-spiele.de/angebote-c-103.html?osCsid=25e9hgm7mdbq0suq6pkv3b3aq7

Koszt wysyłki przy zamówieniu rzędu 400 eur to 12 eur.
Można na wiosnę zrobić jakąś wspólną akcję, bo teraz kazdy obłowiony poświątecznie, trzeba grać w co się ma!!

Share

Comments 4

  1. o, no faktycznie coś kiedyś się odgrażał. Spóźnione wszystkiego najlepszego, Co dostałeś? ;)
    osadnik a mój bank ma przelew SEPA za 5 zeta? :)
    ciekawa opcja z tym Hermesem tylko jak na to się zapatruje wysyłający, jak musi coś więcej zrobić dla Polaka to pewnie oleje temat.

  2. Post
    Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *