Ranking gier dla polaczków

mars Aktualności 7 Komentarzy

No Gravatar

Dzisiaj napiszę o innej stronie w necie, na którą trafiłem szykując kiedyś podobny wytwór na planszoholiku. Jeszcze przed wakacjami planowałem dorzucenie do planszoholika rankingu gier, który byłby uproszczoną wersją BGG bez zbędnych wodotrysków i opcji dodawania informacji kto, ile razy grał, czy ma itp. Po prostu ocena gier. Dlaczego chciałem takie coś odpalić w momencie gdzie mamy wszechmogące BGG? Ano po to, żeby zobaczyć jak my polaczki kształtujemy się na tle światowych gustów. Polska zawsze była „inna” i jestem pewien, że ta inność ujawnia się w różnych aspektach życia i pewnie w zamiłowaniu do planszówek też. Do powstawania maszyny zliczającej, przeliczającej i pokazującej wyniki zaangażowany był w głównej mierze rad. Nastał niestety jakiś niesprzyjający czas i trochę pomysł został odsunięty na dalszy plan do realizacji w bardziej rozciągniętym czasie.

Mijały dni a ja często szperający w necie natrafiłem na pomysł bardzo podobny aczkolwiek bardziej rozbudowany. Z początku trochę się zirytowałem, bo akurat ktoś musiał wpaść na taki sam pomysł! (Tu dygresja nawiasowa: Kiedyś miałem bardzo dziwną sytuację. Obudziłem się w nocy około godziny 4 i pomyślałem, że muszę zarejestrować domenę z moim nazwiskiem. Uznałem, że po prostu trzeba. Rano pierwsze co zrobiłem po obudzeniu się to wlazłem na rejestrację domen, wpisałem poszukiwaną frazę i patrzę na wynik – ZAREZERWOWANE – wkurzyłem się i bardzo zdziwiłem bo nazwisko zupełnie niepopularne i rzadko spotykane. To jednak nic. Zaglądam dalej na informację od kiedy domena jest zarezerwowana. Okazało się, że od godziny 2 w nocy! Tej samej nocy, która właśnie minęła, tej samej której się obudziłem z myślą o założeniu domeny! Nie wiem co to za zbieg okoliczności. Przez chwilę nawet myślałem, że lunatykowałem w nocy i zarezerwowałem ją nieświadomie, ale okazało się, że to jakaś firma z Gdańska była. Na szczęście skończyło się tak, że po 2 tygodniach i 3 dniach ktoś nie opłacił domeny a ja już nie przepuściłem tego momentu. Koniec dygresji nawiasowej). Irytacja szybko jednak przerodziła się w zaciekawienie i uznałem, że jednak powinienem się skupić na swoich pierdach na blogu a nie rozpoczynać wyścig we wspólnej w końcu sprawie.

O czym ja w ogóle piszę? Chodzi mi o stronkę plansza24.pl a konkretnie o ranking tam znajdujący się. Na pewno jeszcze nie jest miarodajny i wiarygodny, ale może jak więcej osób będzie oceniać gry to okaże się jak wyglądają nasze, polskie upodobania planszówkowe. Na pewno ranking wymaga jeszcze dopieszczenia, ale ciekawy jest system „chciałby mieć”, „lubi grać”, „posiada” za który dodatkowo gra jest leciutko punktowana. Ostatnio grafika na stronie się zmieniła i wygląda to całkiem przystępnie. Na pewno nie ma co traktować tego rankingu jako konkurencji do BGG bo BGG jest bezkonkurencyjny. Tu można raczej mówić o produkcie przeznaczonym na konkretny rynek więc nie ma co tego nawet porównywać. Takie inicjatywy chyba warto jakoś promować, w każdym razie mi to się bardzo spodobało – w końcu sam chciałem takie coś odpalić – a zatem trochę utożsamiam się z tego typu projektem. Mam nadzieję, że za jakiś czas będzie tam na tyle dużo ocen, żeby były one reprezentatywne. Mam nadzieję, że nas Andrzej czyta i może powie jak tam dodać nową grę bo jeszcze w to nie wnikałem. Mam kilka gier nie będących na liście, a które chciałbym ocenić – mam taką możliwość? Nie wiem w sumie czy innym pomysł się podoba, ale jest okazja żeby się wypowiedzieć. W sumie ja długo żyłem pomysłem rankingu i myślałem, że pomimo BGG to dobry pomysł. Mam nadzieję, że nie tylko ja tak myślę.

Share

Comments 7

 1. „jak tam dodać nową grę bo jeszcze w to nie wnikałem” – gdy wejdziesz w zakładkę „GRY PLANSZOWE” powinieneś zobaczyć obok spisu gier odnośnik „Dodaj nową grę”(nie jestem tam zarejestrowany, więc dokładnie nie wiem jak to się robi, jednakże wiem, że nową grę może dodać każdy zarejestrowany użytkownik) ;)

 2. Post
  Author

  To jest „faktyczny fakt”. Dodałem Strozziego, ale przy okazji zauważyłem, że kilka gier o których myślałem jest w spisie, ale nie były jeszcze oceniane i dlatego w rankingu się nie pojawiły

 3. Andrzej czyta i pozdrawia planszoholików! :)

  Od razu podrzucę FAQ – http://plansza24.pl/artykuly/faq

  Wchodźcie, oceniajcie, poproście znajomych aby oceniali i uda nam się zbudować prawdziwy ranking gier dla Polaków (a nie „polaczków”, mars, wstydziłbyś się :P :)

  Chętnie usłyszę krytykę, zaglądam na planszoholika, więc piszcie tutaj :)

  A już niedługo grupy i m.in. funkcjonalność, która pozwala przejrzeć wszystkie gry znajomych w jednym miejscu – może dodam jakieś głosowanie „w co gramy dziś wieczorem” ;)

  Pozdrawiam serdecznie!

 4. To niech będzie POLAKÓW! Polaczki też fajnie brzmi, wiem że trochę obraźliwe i prześmiewcze ale trzeba się umieć śmiać z siebie
  Ja muszę to robić cały czas :)
  Dobre pytanie „W co gramy dziś wieczorem?”, kolejne pytanie „kto chce grać dziś wieczorem?” i jeszcze jedno „kiedy ktoś w końcu ze mną zagra?”

 5. Albo zrobić ogłoszenia w stylu:

  „Postawię 3 piwa za zagranie ze mną w Twilight Struggle”

 6. Strasznie toporny ten serwis (plansza24). Mam nadzieję, że to po prostu trudne początki. Dodawanie gier jest bardzo niewygodne. Jeśli ktoś chce przenieść więcej tytułów z BGG to się strasznie naklika. Za każdym razem strona się przeładowuje i przechodzimy na następną podstronę, trzeba wracać i od nowa… więcej ajaksa i byłoby wspaniale. Niemniej pomysł ciekawy. Mam nadzieję, że wypali na tyle, że serwis stanie się użyteczny i będzie można znaleźć w nim wiele ciekawych informacji.

 7. Berni, dziękuję za rejestrację i szczerą opinię.

  Pomysł z ajaxem jest bardzo dobry, aby przyspieszyć i ułatwić korzystanie z serwisu. Poeksperymentuję w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *