Lordowskie Potyczki

scovron Wskazówki 1 Komentarz

No Gravatar
Czy jak kto woli starcie tytanów w Warhammer Invasion LCG. Wczoraj miałem okazję testować nowy pomysł odnośnie urozmaicenia rozgrywki w WI:LCG. Kto grał w Magic the Gathering albo L5R karciane zna na pewno ten typ rozgrywki dla 6 osób.
Najpierw przygotowanie czyli co nam będzie potrzebne:

 • 2 albo 3 pudła z podstawką WI:LCG
 • spory stół ;] i sam podział kart:
  Jeśli mamy 2 czy 3 podstawki, to rozdajemy szare karty w obrębie drużyn jeden komplet z pudła na drużynę. Wasza decyzja czy robicie rozdział równomierny czyli każdy dostaje po jednym egzemplarzu szaraka w miarę możliwości, a resztę się losuje. Czy też robicie losowany zestaw dla każdego z jednej drużyny na komplet.

  i przydział talii:

 • kompletne losowanie (ustalenie wg upodobań) kto kim gra i losowe wybranie lorda. (2/3 pudła)
 • Destruction vs. Order – losowanie kto jaką nacją gra i losowanie kto zostanie lordem. (2/3 pudła)
 • Rasa vs. Rasa – dobranie po 3 komplety danej rasy dla drużyny i losowe wyznaczenie lorda. (3 pudła)
 • Wyższa rasa (Destruction vs. Order) – ustalenie rasy lorda i jednej rasy wasali w nacji (np. Dwarf – lord i Human, Human – wasale w Order). (2/3 pudła)
 • Wyższa rasa – ustalenie rasy lorda i jednej rasy wasali w dowolnym pomieszaniu nacji (2/3 pudła)
  Po zdecydowaniu jaki mamy mieć wariant gry gracze decydują kto jest lordem w każdej z drużyn i zasiadają jak na rysunku poniżej. Teraz rozgrywka właściwa, ale kto zaczyna? Rozpoczyna zawsze wasal po prawej ręce lorda(zielone kropki na rys1), „prawa ręka” z powietrza się nie wzięła ;]. Tura idzie zgodnie z ruchem wskazówek zegara(rys1).

  Rys1
  Rys1

  Zasięgi i co kto może:
  Najważniejsze by pamiętać zasadę że każdy ma zasięg do 2 graczy. Czyli lord ma w swoim zasięgu swoich wasali i wasali przeciwnika, ale nie ma w bezpośrednim zasięgu przeciwnego lorda. A teraz żeby nie było łatwo trochę wariacji od tej zasady. Po pierwsze atak z Battlefielda w lorda może zostać przeprowadzony tylko jeśli jeden z jego wasali nie żyje (ma spalone 2 dzielnice) i mamy do niego zasięg.

  PRZYKŁAD:Jeśli po jednej stronie zostanie wasal z lordem, to lord ten może być atakowany przez wasala przeciwnika w korespondującą strefę boczną lub przez wszystkich mających zasięg (czyli de facto cały zespół przeciwny w Battlefielda). Lord ten z koleji może analogicznie atakować w strefę boczną wasala przeciwnika lub dowolny Battlefield. Natomiast jego jeszcze żyjący wasal dalej nie może atakować Battlefielda przeciwnego lorda bo jego obaj wasale żyją. Dopiero gdy lord czy on zabije jednego z tych wasali automatycznie otworzy się trasa do Battlefielda lorda przeciwnego i ewentualnie korespondującej strefy bocznej.

  Co do reszty możliwości atakowania, to przedstawia to rysunek 2 (Rys2.czerwone strzałki). Wasale jako przedmurze mają odsłonięte tylko dwie dzielnice do ataku bezpośredniego więc gra będzie nieco trudniejsza i dłuższa, a także wymagająca dużej kooperacji. Wasale mają także dostep krzyżowy do swoich Battlefieldów więc da się zmawiać 2vs.1. Wasale mogą zagrywać karty taktyk na zasadzie wspomagania swojego albo przeszkadzania przeciwnikowi (rys2). Podobnie wasal zagrywający kartę taktyki na lorda i w przeciwną stronę (rys3) kartę taktyki można zagrywać mimo że obaj wasale przeciwnika żyją.

  Rys2
  Rys2

  Przekazywanie nową fazą:
  Jak zauważyliście Lord pełni w pewnym sensie rolę supportu dla wasali i taką też posiada specjalną umiejętność. Na początku tury lord i tylko lord zanim wykonane zostaną jakiekolwiek akcje związane z grą może przekazać swoim wasalom własne jednostki. Zasada wymaga żeby jednostka przekazywana była z Battlefielda lorda do dowolnej dzielnicy wasala (rys2.czarne linie). Lecz musi być spełniony warunek że jednostka była tam już jedną turę. Wasale nie mogą przekazywać sobie jednostek ani oddawać jednostek lordowi. Faza ta jest poza normalnym przebiegiem gry czyli żadne karty taktyk, akcje ani reakcje nie mogą podczas niej być zagrane. Dopiero po zakończeniu przekazywania gra wraca do zwykłego porządku tury.
  PRZYKŁAD:Lord wystawia jakąś jednostkę w Battlefield, wykonuje pozostałe akcje i kończy turę. W swojej następnej turze zanim cokolwiek wykona, a jednostka którą wystawił przetrwała te turę, może zdecydować by przekazać ją pod kontrolę jednemu ze swoich wasali w wybranej przez siebie strefie. Wasal ten będzie z niej mógł korzystać w swojej turze tak jak gdyby sam ją zagrał.

  Rys3
  Rys3
  Lordowskie Taktyki:
  Podobnie jak z wspieraniem jednostkami lord może wspierać swój zespół kartami taktyk oraz umiejętnościami kart supportu, a szkodzić nimi wasalom przeciwnika. natomiast lord do lorda zasięgu tu nie ma. Zasięg ten otwiera się dopiero po wykończeniu jednego z wasali (Rys3). Wyjątkiem są karty typu ALL PLAYERS/OPONENTS te karty (np. Trolls Vomit albo Judgement of Verena) swój efekt stosują do wszystkich graczy podobnie umiejętności jednostek. Katy ze słowem kluczowym ANY dają możliwość wybrania dowolnego gracza/oponenta ale w zasięgu wyboru.
  A no i zapomniałbym na koniec o najważniejszej zasadzie… Jeśli Twój lord zginął, przegrałeś! To chyba tyle jeśli chodzi o ten typ rozgrywki. Warianty były testowane, ale zawsze może się zdarzyć jakieś niedopatrzenie. Gdyby ktoś zauważył gdzieś lukę w zasadach proszę o pozostawienie komentarza bym mógł wyjaśnić albo zedytować błędy.

  Jeszcze jedno… możecie swoje talie rozbudować o dodatki. Generalnie nie zróciłem na to większej uwagi bo to już wasza umowa czy gracie pudło z dodatkami na pudło bez. Czy np. dzielicie się kartami z dodatków, opcjonalność w tym aspekcie jest dość spora. Najważniejsze chyba jednak jest by spróbować utrzymywać balans pomiędzy siłą talii drużyn.
  Enjoy

 • Share

  Comments 1

  1. Kurcze no, nie powiem nic na temat bo nic nie kapuję :)
   Przeczytałem dwa razy i widzę kawał ciekawej gry. Nie mam niestety WI ponieważ nie mam z kim grać i bardzo z tego powodu cierpię. Widzę jednak, że to jest to co by mi się na pewno spodobało (szkoda, że tylko mi)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *