Planszówkowe magazyny i gazety (2)

poooq Aktualności, Recenzje 3 Komentarzy

No Gravatar

Ostatnio pisałem o archiwalnych tytułach i muzealnych wydaniach, sprzed lat, periodyków dotyczących gier planszowych. Czas zająć się dniem dzisiejszym…
W kioskach i salonach prasowych widać przewagę gier komputerowych i konsolowych, półki uginają się od grubych, profesjonalnie złożonych magazynów, często z bogatą kolekcją bezpłatnych dodatków.
Z planszówkami sprawa wygląda inaczej, nasze hobby wciąż jest niszowe, aczkolwiek od kilku lat szybki rozwój i rosnące zainteresowanie zdają się wróżyć zmiany. A będzie najlepiej widać je na rynku regularnych wydawnictw prasowych, kiedy doczekamy się kilku tytułów konkurujących ze sobą pod względem treści i związanych z nimi atrakcji.
Ale zanim do tego dojdzie powinniśmy się cieszyć tym co mamy. Zapraszam na krótki przegląd dostępnych aktualnie magazynów poświęconych grom planszowym.

Magazyn historycznych gier planszowych , bardzo konkretny, z dużą ilością materiałów pisanych przez wielbicieli rozgrywek dziejących się w realnej przeszłości naszej rzeczywistości. Warto zwrócić na niego uwagę też ze względu pewnej niezależności, jako jedyny na rynku jest w miarę regularnie przygotowywany przez grupę niezwiązaną z żadnym z większych wydawców na naszym rynku.

Rebel Times związany oczywiście z wydawnictwem Rebel, zawiera mnóstwo interesujących materiałów dotyczących planszówek i gier fabularnych, duża ekipa obytych w temacie autorów oraz szeroki zakres omawianych i recenzowanych tytułów sprawia, że poczytuję  go zawsze z wielkim zainteresowaniem. Dodatkowo, w każdym numerze, zamieszczony jest wywiad z projektantem lub wydawcą gier.

„W zamyśle ŚGP to przewodnik dla tych osób, które zaledwie zetknęły się ze zjawiskiem gier towarzyskich, a także czasopismo dla hobbystów. Ci pierwsi znajdą w nim prezentację całego spektrum gier, która w przystępny sposób pozwoli na zorientowanie się w dostępnych gatunkach i tytułach, oraz na znalezienie tych najbardziej odpowiadających własnym upodobaniom i celom. Tymczasem hobbyści mogą znaleźć w piśmie wiarygodne źródło opinii oraz ciekawostki i wywiady z osobistościami planszówkowego świata.” Warto zwrócić uwagę na dział poświęcony imprezom i fandomowi spod znaku planszy. Dostępny w salonach prasowych. Gazeta wydawana przez Portal.

Tutaj tylko cytat wydawcy: „Wakacyjny numer biuletynu GRA jest kolejnym krokiem na drodze zmian zapoczątkowanych w poprzednim wydaniu. Kontynuowany jest podział na sekcje tematyczne, które zostały dodatkowo rozbudowane. Dzięki swej nowej formie czasopismo jest o wiele ciekawsze i trafi w zainteresowania większej liczby osób. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia w niedługim czasie zaprzyjaźnionego sklepu z grami w celu zdobycia najnowszego numeru GRY.” Wydawany przez G3.

Są to cztery wydawnictwa z którymi się spotkałem, być może jest ich więcej, dlatego proszę o informację w komentarzach, jeśli jesteście współtwórcami jakiegoś magazynu lub spotkaliście się gdzieś z taką inicjatywą: zgłaszajcie się do nas, a postaramy się puścić w świat reklamę.

Klikając na miniatury okładek, zostaniecie przeniesieni do stron zawierających dane pisma (jeśli zostały udostępnione w wersji cyfrowej).

Share

Comments 3

  1. Spielbox miał być dostępny (oczywiście po angielsku), pamiętam że G3 miało dystrybuować, ale nie wiem jak to się skończyło.

  2. Zapomniałem jeszcze o Nowej Fantastyce, w której od jakiegoś czasu goszczą recenzję wydawanych w naszym kraju gier planszowych. Mieli już na warsztacie: „Alchemicus’a” i „Ghost Stories”, co jakiś czas temat planszówek przewija się w rozmaitych felietonach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *