Gra planszowa – wikipedia i książki

mars Ogólne 5 Komentarzy

No Gravatar

Dzisiaj tylko krótka informacja na temat literatury wykorzystanej do stworzenia wpisu na temat „gra planszowa” w Wikipedii. Po przeczytaniu bardzo rzetelnego opisu tytułowego hasła dochodzimy do bibliografii, z której wynika, iż Lech Pijanowski stworzył m.in. dwie knigi Przewodnik gier (1978) i Skarbnica gier
(1981). Udało mi się dotrzeć do tych książek i widzę, że facet miał jajo a nawet i dwa. Pisze dość ciekawie i o całkiem pokaźnej grupie gier. Oczywiście opowiada o grach z zupełnie innej epoki (przynajmniej dla mnie) przez co mógł sobie pozwolić na tego typu kompendium. Jakoś czuję, że jakby znalazł się w dzisiejszych czasach i miał spisać podobną publikację to miałby spory problem. Na pewno ja bym miał wiele wątpliwości pisząc kompendium wiedzy na temat gier planszowych. O jakich grach pisać, na co zwracać uwagę, jakie gry można pominąć. Patrząc na dzisiejszy ogrom planszówek, chyba każdy z nas miałby problem z ogarnięciem tego wszystkiego i poukładaniem w sensowną całość, nie mówiąc już o aktualności książki choćby w rok od wydania. A może ktoś już pisze coś takiego? ;)

Share

Comments 5

 1. Erwin Glonnegger napisał taką książkę dość zgrabnie obejmującą także epokę nowoczesnych gier planszowych. Nazywa się ona „Das Spiele-Buch’ http://www.amazon.de/Das-Spiele-Buch-Erwin-Glonnegger/dp/3980679209
  Tego autora jest dostępna w polskim tłumaczeniu pozycja „Leksykon gier planszowych” http://merlin.pl/Leksykon-gier-planszowych_Erwin-Glonnegger/browse/product/1,124339.html, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy to ta sama książka, bo on napisał kilka pozycji o grach, a do środka tej nie zaglądałem po prostu. Za to niemiecką obejrzałem ostatnio w Poznaniu u znajomej i zapałałem istną żądzą ;-) Do książki, nie do znajomej ;-)

 2. Post
  Author

  Ciekawe czy to te same książki, polska wersja z 97, niemiecka z 99, ale drugie wydanie. Napisałeś „epokę nowoczesnych gier planszowych” i od razu pomyślałem, że chodzi o ostatnie 10cio lecie, bo jakoś tak mi się to kojarzy :) Znowu pokuszę się o stwierdzenie, że przyjmując rok 2000 jako początek nowej ery planszówek to byłoby bardzo ciężko je ogarnąć. Strzelam, że powstało ich dobrych kilka tysięcy.

 3. Przecież nikt rozsądny nawet nie będzie próbował ogarnąć wszystkiego, co najwyżej pokaże na przykładach główne trendy i mod.

  Co do książki Glonneggera to chyba jej pierwsze wydanie wyszło w 1988, być może polska wersja jest właśnie odpowiednikiem tej edycji.

 4. Post
  Author

  A kto powiedział, że książkę musi napisać ktoś rozsądny ;) Mógłbym to spróbować zrobić np. ja we własnej osobie :)

 5. Takim kompendium, chyba najczęściej aktualizowanym i najbliższym rzeczywistości jest baza tytułów na BGG, głównie z takiego powodu, że autorom zależy na umieszczeniu swoich gier w spisie, a i fanatycy poszczególnych tytułów dbają o swoich ulubieńców. Jeśli ktoś pragnąłby uporządkować to co się obecnie dzieje w planszówkach, od tego powinien zacząć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *