Planszoholiku! Zrób to sam! Część 3: ZPT

poooq Wskazówki 12 Komentarzy

No Gravatar

Mamy już pliki z nowymi elementami gry, najbezpieczniej wyeksportowane do PDF (gdzie nic nam się nie powinno poprzesuwać i zgubić) i decydujemy się na drukowanie: to temat- rzeka, więc w skrócie: aby osiągnąć parametry podobne do oryginalnych, przy wykonywaniu kart dwustronnych, osobno drukowanych potrzebujemy papieru półbłyszczącego o gramaturze ok. 130-180 g/m2, im grubszego papieru użyjemy, tym sztywniejsze będą nasze karty. Jeśli decydujemy się na wydruk obustronny, papier musi być z grupy ok. 250- 300 g/m2. Najłatwiej będzie skorzystać z punktu xero lub drukarni, jeśli mamy możliwość skorzystania z drukarki laserowej, oczywiście odchodzą kolejne koszty. W obu przypadkach musimy pamiętać aby w ustawieniach wydruku zrezygnować z funkcji dopasowania obrazów do pola wydruku (otrzymamy wtedy karty oryginalnego formatu). Odradzam druk na atramentowych plujkach: arkusze schną dość długo i często odkształcają się od wilgoci.

Tak wyglądają arkusze przygotowane w SE i wydrukowane w pracy na LaserJecie 3800, widać linie pomocnicze przydatne podczas wycinania. Chwila skupienia i ostrymi nożyczkami rozdzielamy elementy: im dłuższe nożyczki, tym większa szansa na wykonanie prostego cięcia. Osobiście używam 13 cm (od śruby do końca ostrza), znalazłem je w kuchni, w trzeciej szafce od góry.

Karty zostały wycięte: jest mało prawdopodobne, że osiągniemy idealne cięcia, dobrze jest zostawić małe marginesy (tam gdzie jest to możliwe) które okażą się pomocne na etapie wyrównania. Ważne jest, aby krótsze krawędzie obu stron karty(nieważne czy górne, czy dolne) były wycięte równiutko: będą nam potrzebne przy sklejaniu.

Etap którego nie lubię: klejenie. Ilość użytego kleju każdy musi ocenić sam, pamiętajmy jednak, że raczej nie będzie możliwości doklejania, Dobry klej to podstawa, polecam kleje płynne, ja do tej pory używałem niebieskiego Pentela z rolką do nakładania, ostatnio kupiłem zwykły, biurowy sztyft i jest do bani, co widać na zdjęciu: zostawia grudy, zbyt szybko schnie i brudzi. Za karę został ujęty na fotografii w cieniu obok tabaki. Trzeba było rozsmarować go palcem.

Sztuczka zręcznościowa: sprawdzany czy obie części są dobrze ułożone względem siebie (góra- góra), opieramy krótszymi krawędziami o blat, delikatnie wyrównujemy dłuższe krawędzie…

…i pewnym, zdecydowanym ruchem sklejamy kartę. Z reguły kilka pierwszych kart może być schrzanionych, po dziesiątej zdaje się być to dość proste.

Suchym, papierowym ręcznikiem rozcieramy klej w środku, jednocześnie usuwając jego nadmiar jeśli wyjdzie z pod krawędzi.

Dajemy kilka minut karcie, aby w spokoju wyschła. Jeśli zacznie się wypaczać (wyginać) można przycisnąć ją encyklopedią lub Descentem. Czas na wyrównanie, delikatnie odcinamy nadmiar wystającego papieru. tutaj docenimy naprawdę ostre nożyczki, inne postrzępią nam krawędzie kart.

Pięknie! Ale co to? Rogi karty są ostre!

Na pomoc przychodzi nam nasz przyjaciel: sekator do pazurów. Pięknie zaokrągla, jeśli oda się nam dostać taką małą wersję dla dzieci, cięte owale będą miały mniejszą średnicę (małe karty np. Badaczy).

Teraz za pomocą markera dwu lub trzykrotnie przeciągamy po krawędzi karty. Mała rzecz, a sprawia że samoróbka wygląda dużo lepiej i na pierwszy rzut oka możemy wybrać je z kart oryginalnych, a przy losowaniu jest to mało widoczne. Ja używam czarnej Trii, ale zwykła markery do np. tablic suchościeralnych też poradzą sobie z korektą. Jeśli nasza karta nie ma czarnych obramówek, trzeba będzie pokombinować z kolorowymi flamastrami (raczej ciężka sprawa, kwestia wyczucia barw).

Czas na porównanie karty autorskiej i z oryginalnego dodatku.

Zdjęcie rewersów ruszone, ale widać, że  są różnice. Nam osobiście to nie przeszkadza, bo dociągamy karty z wierzchu talii, podczas gry, kiedy jesteśmy skupieni, nie widać tej różnicy.

Uff. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik przyda się Wam do samodzielnych potyczek z przygotowaniem własnoręcznych elementów. Życzę powodzenia i bardzo dobrej i satysfakcjonującej zabawy!

Share

Comments 12

 1. Wygląda to jak dobre Zrób to Sam. Może do cięcia lepiej gilotynę jak ktoś ma dostęp, strzelam że uzyskamy jeszcze lepsze i równiejsze krawędzie.
  Przygnieść Descentem – dobry patent ;)

 2. Post
  Author

  Porządna gilotyna kosztuje tyle co średniej wagi gra, więc chyba się nie skuszę. Mógłbym pociąć arkusze w pracy, w ramach nadgodzin, ale jakoś wolę nożyczki. Chyba lubię dłubać się w takich samoróbkach, sama praca nad nimi sprawia mi mnóstwo frajdy…

 3. Wpadliśmy dziś z marsem na pomysł :) A mianowicie, że karty Przedwiecznych i Badaczy można wydrukować jednostronnie na grubym papierze co zaoszczędzi czasu. Oczywiście nie będzie to to samo, ale mniejszym kosztem (roboty) możemy mieć dobrą zabawę :)

  Rad natomiast wymyślił, że można karty wydrukować na papierze samoprzylepnym i nakleić na tekturkę co również zaoszczędzi dłubaninę przy kartach :)

  Co ty Poooq powiesz na te pomysły leniów??

 4. Ja bym powiedział tak: nie zabiorę się do wykonania zestawu kart, wiem to. wiem natomiast, że chętnie wydrukuję jednostronnie karty przedwiecznych i badaczy, m.in. korzystając z podrzuconego przez poooqa softu ze strange eons. W ten sposób będę miał cokolwiek zamiast niczego.

 5. Ja jak tylko ogram się trochę w AH (już w środę będę go miał, a swoja drogą to śmieszne z polski szybciej go dostane niż tutaj, prawie żadnych podstawek z FFG nie ma w sklepach, na descenta już trzeci tydzień czekam, dziś zrezygnowałem i odebrałem pieniądze, nie lubię firm wysyłkowych, ale zamówię w amazon.com powinienem mieć go za parę dni) planuję wydrukować spolszczony dodatek rozszerzający wystawę, mam aspiracje zrobić to tak żeby nie było widać różnic, a jak wyjdzie napisze.

 6. Post
  Author

  Hmm, każdy sposób jest dobry, kiedy jesteśmy zadowoleni z finału… Ja opisałem mój sposób przygotowania kart, z folią samoprzylepną bawiłem się z okazji wlepek ale to był trochę inna technologia, a co do kart przedwiecznych i badaczy: jeśli wydrukujecie je na jednym arkuszu to Przedwiecznych nie będzie można losować a badacze będą mieli zaniki pamięci.

 7. Wydrukowałem pierwszy arkusz skarabeusza. Żona sklejiła pierwsza kartę na próbę wyglada świetnie, martwią mnie tylko zetony potworów podejrzewam, że są durzo grubsze, zastanawiam się jak je zrobić. Żeby podczas losowania nie odbiegały za bardzo od innych.
  Wielkie dzięki Poooq za tłumaczenie.

 8. Post
  Author

  Potworki warto podkleić grubszą tekturą, taką na przykład 2mm, do kupienia w sklepach z materiałami plastycznymi, do nich potrzebna będzie ekierka, wyrównujemy dwa przeciwległe boki, wycinamy podobny prostokąt z tektury, sklejamy trzy elementy razem i po wyschnięciu wyrównujemy żetonik.

 9. Jak drukujesz małe kartoniki, na cienkim papierze i naklejasz na tekture, czy na tym samym papierze co karty i naklejasz na tekturę

 10. Post
  Author

  Najlepszy efekt z żetonami potworów i bram można osiągnąć drukując je na papierze o fakturze płótna matowego i naklejając na tekturę. Odradzam natomiast druk na cieńszym papierze: łatwiej go uszkodzić, klej może go wypaczyć i zdeformować. mam w planach eksperyment z zabezpieczeniem różnych elementów lakierem do drewna ale potrzebuje do tego więcej czasu i rozwiązania problemu zamaczania i suszenia. Ale mogą wyjść z tego niezniszczalne, zaglupstikowane, twarde jak skała znaczniki…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *