Gdzie są takie gry??

kobra Ogólne 5 Komentarzy

No Gravatar

Najczęściej jakby nie było gram z radem, bo to na wieczory z nim jestem już skazana do ostatnich moich dni ;) Zdarza się, że wpada mars z żoneczką bądź też sam (zazwyczaj gdy chce zagrać w coś, czego żona nie lubi). Większość gier przeznaczonych jest dla 2-4 osób, ale pytam się i co z tego? Przecież i tak w lwią ich część najlepiej gra się w trzy osoby. Rozgrywki na 2 czy 4 osoby dłużą się i nużą!

Zawsze ciężko znaleźć nam grę w którą grałoby się równie dobrze w dwójkę jak i w czwórkę! Problemem gier jest brak skalowalności w przypadku rozgrywek, gdzie liczba graczy jest różna od optymalnej. Wiem, zaraz powiecie, że są gry przeznaczone tylko dla dwóch osób. Zdaję sobie z tego sprawę, ale wolałabym z niektórymi tytułami bawić się równie dobrze w trzy osoby jak i dwie! Dlatego myślę, że powinny występować niewielkie modyfikacje w rozgrywkach dwuosobowych lub wieloosobowych tak, aby każda rozgrywka dawała taką samą satysfakcję.

Przykładowo Filary Ziemi:

4osoby – ustawienie swojego budowniczego na planszy w założonym przez siebie miejscu jest prawie niemożliwe (może dla niektórych normalna sytuacja, ale ja uważam, że gra powinna dawać nam choć czasem szanse na wygraną),                                                                                                                                                                                           2 osoby – ustawiasz budowniczych jak chcesz i gdzie chcesz co jest przesadnym ułatwieniem.

Wiem, że wiele osób na własną rękę modyfikuje zasady, ale o tym powinni pomyśleć twórcy gier oraz testerzy!

Share

Comments 5

 1. Co do Filarów to rozwiązaniem jest dodatek, bynajmniej jeśli chodzi o grę w 4 osoby, nie jest wtedy aż tak losowa. A na 2 osoby to niestety tak jest, mnie mało która gra wciaga. Zwłaszcza jak ciągle gra się tylko z jedną i tą samą osobą.
  W sumie to tylko w Dominiona, Wikingów i Neuroshime gram we dwójkę :-)

 2. Post
  Author

  Faktycznie w Dominiona gra się tak samo we dwie jak i w cztery osoby tylko, że mi ta gra znudziła się i ją sprzedałam:)
  W Neuroshime także dobrze się gra w każdym składzie, ale niestety takich gier jest mało.

 3. Dobrą grą do grania w dwie jak i w 4 osoby(dla czterech niestety potrzebny jest dodatek: epic) jest battlelore.

 4. Post
  Author

  Ech na kolejne tytuły muszę trochę poczekać. Wczoraj poszło trochę kasy na dwie gry, a poza tym najpierw muszę te opanować :)
  Kiedyś ta gra przykuła moją uwagę cóż może za jakiś czas :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *