Wysokie Napięcie – pierwsza pełna rozgrywka

arturion Rozgrywki 5 Komentarzy

No Gravatar

Rozegrałem przed chwilą dwuosobową partię z tatą. Graliśmy na mapie Niemiec i niestety przegrałem (na koniec gry zabrakło mi „domków” w dwóch miastach). Gra bardzo nam się podoba i już prawie rozumiemy wszystkie zasady. Czy waszym zdaniem opłaca się dokupić dodatek Europa Centralna / Beneluks i czy wnosi on coś więcej niż tylko nowe mapy?

Wracając do dzisiejszej rozgrywki, mieliśmy problem z zakupem elektrowni. Mianowicie instrukcja mówi o licytacji jednak czy ma być ona rozgrywana przy grze dwuosobowej? Skoro jedna osoba może kupić tylko jedną elektrownie, to gdy gracz X już swoją kupi to może przecież w nieskończoność podbijać stawkę gracza Y, bo i tak nie będzie mógł już kupić tej elektrowni? Na wszelki wypadek, graliśmy bez licytacji kupując karty po takich cenach jakie są na nich napisane.

Okrzyknąłem siebie, naczelnym trucicielem RFN i w czasie gry inwestowałem tylko w spalanie węgla (wiecie jakie tłumy przywiązywały mi się do kart i malowały na kominach stop CO2? :) ). Tak przy okazji nasuwa mi się kolejne pytanie, nie wiem czy robiliśmy wszystko co trzeba dobrze. Ale praktycznie gdy poradzimy sobie lepiej w pierwszych rundach to mamy pewne zwycięstwo. Wystarczy, że na początku X zainwestuje w więcej miast niż Y i jeżeli co rundę będą mieli ciągle po tyle samo miast, to logiczne jest, że i tak wygra X.

Po za tym, wywaliłem dzisiaj na stół Genue, w celu rozbicia jej na części pierwsze i zapoznania się z instrukcją. Gra jest zapakowana w spore pudło, ale części nie ma tak dużo, raptem kilka żetoników surowców i kilkanaście kart, za to cieszy plansza z wieloma elementami, która podzielona jest na 64 kwadraty (właściwie trochę mniej) i co najlepsze rzut kostkami decyduje w którym kwadracie rozpoczniemy swoją turę, a z danego kwadratu początkowego możemy przejść w cztery inne miejsca (zaczynamy np. w kwadracie 2 (oś x) i 3 (oś y), z którego możemy przesunąć się na sąsiednie pola na których to znajdują się jakieś magazyny, katedry czy inne tego typu budynki, ale co najważniejsze mamy do wykorzystania tylko cztery ruchy, ciekawe jak ta mechanika sprawdzi się w praniu.

Zastanawiam się właśnie nad rozłożeniem sobie Agricoli w wersji solo, kto wie może dzisiaj osiągnę lepszy wynik, ba, a jeżeli wyhoduję cielaka?! :)
Wdzięczny będę, jeżeli ktoś znający się na Agri odpowie na moje pytania zadane w poprzednim wpisie.

Po za tym pytanie do szanownego kolektywu pracującego jedynego słusznego planszoholikowego organu ludowej prasy, zwanych przez imperialistów i kapitalistów, a także wszelkich wrogów ludzi redaktorami. Jesteście wszyscy z Wrocławia, pojawiacie się czasem na wrocławskich planszówkowych spotkaniach ( w Instytucie Matematycznym albo na Uniwerku Przyrodniczym)?

Dorzucam do wpisu zdjęcia zrobione po zakończeniu gry w Wysokie :)

Wysokie Napięcie

Wysokie Napięcie

Wysokie Napięcie

Wysokie Napięcie

Wysokie Napięcie

Wysokie Napięcie

Share

Comments 5

 1. Ja grałam raz w Wysokie Napięcie i to w cztery osoby więc tego problemu nie było. Pamiętam jak mars mówił o tym iż we dwie osoby licytacja jest śmieszna ale nadal występuje ten element gry.

  Nie uczestniczymy w żadnych spotkaniach poza własnymi chałupkami :)

 2. Power Grid według mnie dobrze „działa” od 3 osób w górę, element licytacyjny moim zdaniem jest bardzo fajny i gra dopiero wówczas nabiera rumieńców. To tak trochę jak np Monopoly bez licytacji to kicha, prawda…. ;) (Ale strzeliłem porównanie).
  Ja grając w w/w grę w dwie osoby nie kupował bym dodatków, lepiej te pieniądze przeznaczyć na inną grę.

 3. Muszę poruszyć kilka tematów.
  1. Odpowiedź w sprawie Agricoli w odpowiedzi do poprzedniego artykułu.
  2. Podczas licytacji jak ktoś kupi elektrownie to nie może uczestniczyć w kolejnej licytacji, więc nie ma problemu z podbijaniem ceny. Stąd logiczne, że dla 2 graczy można licytować tylko pierwszą elektrownię.
  3. Jestem ekscentrycznym dziwakiem, freakiem i oszołomem, który nie spotyka się z ludźmi, siedzi w swojej piwnicy i zmusza ofiary do grania przez 24h na dobę i puszcza transmisję na płatnym kanale w japońskiej TVSAT.
  4. Tak jak napisał vaski – nie ma sensu kupować map do Power Grida.
  5. Z tym rozumowaniem co do wygranej w Grida to chyba nie do końca tak. Kasę dostajesz za zasilone domki a nie za każdy stojący. Jak kupisz na początku dużo domków to pewnie nie będziesz miał kasy na zasilenie ich.

 4. Post
  Author

  Gra kończy się gdy wykupisz te ileś tam domków, czy jak stać cię żeby je wszystkie zasilić?

 5. Gra kończy się gdy któryś z graczy włączy do swojej sieci 14, 15, 17 bądź 21 miasto (odpowiednia ilość miast do liczby graczy- patrz instrukcja). Kończymy wtedy daną turę (może więc się zdarzyć, że kilku graczy będzie miało taką samą liczbę podłączonych miast a nawet więcej). O zwycięstwie decyduje liczba miast, którą w tej ostatniej rundzie gracz jest w stanie zasilić. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *