Carcassonne

kobra Recenzje 7 Komentarzy

No Gravatar

Dawno temu kiedy miałam ogrom czasu, choć wtedy mi się wydawało że           w ogóle go nie mam, znalazłam się na L4 i przyznaję cieszyło mnie to wielce :) Zwłaszcza że w tym samym czasie na L4 trafił mój współlokator czyli Mąż ;)      W perspektywie mieliśmy kilka dni bez wychodzenia z domu, zdani na swoje towarzystwo w naszym wielkim mieszkaniu ;) Przypomnieliśmy sobie o grach planszowych, którymi wtedy już nie raz uraczył nas mars, wiec po zawiezieniu zwolnienia do pracy udaliśmy się do sklepu z grami :) Pojęcia nie mieliśmy co chcemy, zdaliśmy się na sprzedawcę. Wybór padł na Carcassonne                       i Dungeoneer: Krypta Przeklętych. Pierwsza gra od razu nam przypadła do gustu, bo to idealna pozycja dla świeżaków, z drugą było gorzej a wszystko przez instrukcje. Studiowaliśmy ją oboje, ale wciąż były niejasności i dopiero gdy sami ustaliliśmy parę zasad to poszło do przodu.
Wracając do Carcassonne to gra z prostymi zasadami, które są jasno wyłożone w instrukcji. Rozgrywka polega na losowaniu puzzli (żetonów) i układaniu ich, przez co tworzymy łąki, drogi, rzeki, miasta … Oczywiście jeśli chce się dużo zbudować i dłużej pograć to konieczne są dodatki. Zwycięża ten gracz, kto zajął największe terytorium np im większe miasto zbudujemy, tym więcej mamy za nie punktów. Najlepiej gdy przy tym zepsujemy plany przeciwnikowi, poprzez zablokowanie rozbudowy jego terenu :) Jak widać zasady gry są banalne czego już nie można powiedzieć o samej grze.

Carcassonne otrzymało zasłużone nagrody min. Gra Roku 2001 (Niemcy). Ta gra jest idealna zarówno dla ludzi zaczynających w tej „branży” jak i starych wyjadaczy. Carcassonne to również gra familijna, dzięki prostym regułom nawet dziecko jest w stanie szybko ją opanować i grać na równym poziomie     z dorosłymi graczami.

Teraz kiedy większość gier kosztuje grubo ponad stówkę to Carcassonne wyróżnia się ceną. Zapewniam że gra jest warta kosztu, jaki musimy ponieść aby ją nabyć. Oczywiście gra podstawowa mało komu wystarcza i wtedy się zaczyna wydawanie kasy, a dodatków jest sporo :) Wykonanie żetonów            i pionków nie pozostawia nic do życzenia, a ułożone tereny wyglądają super. Żetony są wykonane ze sztywnej tektury, co sprawia ze po wielu rozgrywkach wyglądają jak nowe.


Podsumowanie

Carcassonne to układanie puzzli, ale jakże wciągające i ekscytujące.


Share

Comments 7

  1. Może, któregoś dnia dorzucę swoją recenzję, ale dodałbym już teraz, że ja to nazywam rozbudowanym dominem. Jeśli ktoś wie jak się gra w domino to i Carcassonne załapie szybko ;) Może zbytnio upraszczam sprawę, ale faktycznie gra jest fajna i dobra nawet dla strategów, żeby rozluźnić się trochę.

  2. Gra jest lekka, łatwa i przyjemna :) a do tego bardzo wciągająca. Wręcz zdumiewające jak taka prostota może zafascynować człowieka i sprawić że spędzi nad grą wiele godzin.

  3. Jeszcze jedno spostrzeżenie – to jest typ gier, na które nie trzeba mieć nastroju. Ja mam podobnie z Dominionem, mimo że są to zupełnie inne gry.

  4. Na dodatkach można się nieźle spłukać. Żartuję, ale gra jest lepsza od wersji podstawowej z co najmniej jednym bądź dwoma dodatkami. Uważam jednak, że worek powinien być dodawany do podstawki. Ostatnio wyszedł kolejny dodatek… ;)

  5. Och wieki minęły od ostatniej rozgrywki. I mimo, że miło wspominam tę moją pierwszą grę, to mając tyle nowych, nie przychodzi nam nawet do głowy, żeby poukładać puzzle.
    Jestem prawie pewna, że planszową edukację mojego syna zacznę właśnie od Carcassonne.

  6. Jako świeżo zarejestrowany planszoholik, dołożę swojego puzla.
    Carcassonne jest doskonałe. Partyjka, to najlepszy sposób na udobruchanie, rozeźlonej na zły świat, żony:) Atrakcyjność rozgrywki wzbogacają dwa dodatki Karczmy i Katedry oraz Kupcy i Budowniczowie (grywamy bez postaci Budowniczego). Więcej dodatków na naszej podłodze jednak nie zagości. Dodam również, że z powodzeniem grywamy w C z naszymi córkami. Dwuletnia przyjmuje rolę maszyny losującej a pięciolatka skupia się na zbudowaniu jak najrozleglejszego zamczyska:) Zasady obowiązują z wersji podstawowej i gramy bez rolników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *