Łatwo i przyjemnie czyli Filary Ziemi

kobra Recenzje 2 Komentarzy

No Gravatar

W Filary Ziemi najlepiej gra się w dwie osoby, wtedy są większe możliwości ruchu i gra jest ciekawsza. Uważam że do rozgrywki dla czterech osób jest konieczny dodatek, inaczej gracze są sfrustrowani że po raz kolejny nie są w stanie wykonać swojego planu.

W związku z tym że gra opiera się w dużej mierze na losowości to fakt ten można jeszcze zaakceptować przy dwóch graczach, natomiast gdy jest ich więcej to robi się to uciążliwe. Jeśli chodzi o tą losowość to pomijając fakt rozkładania budowniczych na planszy (co zapewnia nawet odrobinę dreszczyku emocji ;) i sprawia iż gra jest nieco nieprzewidywalna – w pozytywnym sensie), to poważnym mankamentem jest możliwość zdobycia przez jednego gracza (w rozgrywce dla 2 osób) dwóch czy trzech kart które w zasadzie przesądzają rozgrywkę.  Chociaż wczoraj mój Mąż pokonał mnie pomimo posiadania przez mnie  trzech istotnych kart. Udowodnił tym, iż jednak można obrać inną taktykę prowadzącą do wygranej.

Według mnie jest za mało kart, przez co gra nie zaskakuje i po kilku rozgrywkach robi się nieco nudna. Dlatego ani losowanie budowniczych ani losowy wybór wydarzenia i pozostałych kart nie jest minusem, bo w zasadzie to jedyne urozmaicenie gry. Tak więc stanowczo za mało kart, aby przeprowadzać za każdym razem interesującą rozgrywką!

Zasady są banalne i nowego gracza wprowadza się w kilka minut, co uważam jest dużą zaletą gry. Instrukcja jest napisana w bardzo przystępny sposób, nie pozostawia żadnych niejasności co do rozgrywki. Może to właśnie ta prostota gry sprawia, że w Filary Ziemi warto czasem zagrać :)

Dodatkowym atutem gry jest plansza, która jest jedną z najlepszych jakie widziałam.  Oczywistym jest że przyjemniej się gra, gdy wszystkie elementy są dobrze wykonane-tak właśnie jest w Filarach.

Podsumowanie:

Filary Ziemi to gra łatwa i przyjemna. Nie wymaga szczególnego główkowania, ale odrobinę pomyśleć trzeba :) Idealna dla początkujących graczy, ale chyba
i zawodowiec nią nie pogardzi.

Statystyki:

ocena gry: godna polecenia

cena: warta gry, choć zawsze chciałoby się taniej

wykonanie: bardzo dobre

Share

Comments 2

  1. Gra rzeczywiście jest całkiem przyjemna, plansza wygląda niesamowicie, a cała rozgrywka jest prosta i pozwala po prostu pograć po ciężkim dniu pracy ale… jak chyba w niemal każdej grze, w którą grałem, jest jakiś wytrych pozwalający na wygranie, a przynajmniej na znaczne ułatwienie tego. Z jednej strony moja przebiegła niczym lis Żona, która poluje na Dmuchaczy Szkła itp ziomali, dających więcej punktów zwycięstwa niż mam włosów na nogach. Z drugiej strony, ja, spokojnie realizujący swoją taktykę „małymi kroczkami do celu”. Okazuje się, że biorąc np. kartę dającą dodatkowe punkty zwycięstwa na jednym z pól, w połączeniu z ogólnym nic nie robieniem, pozwala na wygranie gry i to z dość pokaźną przewagą.
    Aby gra była naprawdę mega-super-hiper na każdą rundę musiałoby być więcej Rzemieślników, bo jeśli wiesz, że w 4 rundzie pojawi się ten konkretny na którego czekasz i albo go kupisz, albo dostaniesz stawiając pionka na planszy, to gra jest raczej przewidywalna i od początku można nastawiać się na coś innego, zamiast walczyć o jedną wymarzoną kartę. Jeśli jej nie dostaniesz, a szanse są zawsze spore, to zostajesz w polu z surowcami, które możesz sobie wsadzić w wiadome miejsce.
    W przypadku gry w 4 osoby, jest z kolei problem taki jak za PRLu, niby masz kasę i stoisz w kolejce po dobra, a jak przyjdzie twoja kolej to i tak skończysz z musztardą albo octem. Optimum do gry to 3 osoby! Niestety Marcel na razie jest zainteresowany bardziej zjedzeniem pionków niż ich ustawianiem na planszy, dlatego na czerpanie prawdziwej satysfakcji z gry w Filary Ziemi przyjdzie mi jeszcze troszkę poczekać.

  2. Heh, uśmiałem się komentarzem :)
    Chyba ktoś w pracy nie ma co robić ;) ?
    Za mało razy grałem, żeby stwierdzić czy jest jakiś układ dający pewną przewagę, ale śmiem twierdzić, że gra Filary Ziemi są trochę zbyt proste i dają zbyt mały wybór akcji i kombinacji. Najbardziej w grze podoba mi się plansza, jest świetnie narysowana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *