Dominion Rozdarte Królestwo – dla sprinterów

mars Recenzje 1 Komentarz

No Gravatar

Dominion Rozdarte Królestwo

Nie będę pisał rozległej recenzji ani opisywał fabuły gry Dominion Rozdarte Królestwo. Gra, która szybko wspięła się na wysoką pozycję w portalu BGG, należy do tych pozbawionych fabuły i „klimatu”. Oczywiście może to stanowić spory minus, ale chyba tylko dla fanatycznych maniaków RPGo podobnych tworów oraz gier osadzonych w (nie)realiach powieści, seriali, filmów itp. Jeśli miałbym wybierać to oczywiście wolałbym coś bardziej pobudzającego wyobraźnię, ale trochę „odmóżdzenia” i przypadkowości też czasem jest wskazane. Dominion  RK jest właśnie taką karcianką – lekką, łatwą i przyjemną.

Pudło zawiera 500 ładnie narysowanych i wydanych kart. Co do ich trwałości to muszę stwierdzić, że jest umiarkowana i po kilkunastu rozgrywkach karty mają delikatnie „spuchnięte” krawędzie (jak tu przypilnować, żeby nikt nie podjadał podczas gry?). Można temu choć trochę zaradzić poprzez przetasowanie użytych i nieużytych kart co rozgrywkę, dzięki czemu zużycie będzie bardziej równomierne (czyli każda dostanie trochę tłuszczu z czipsa).

Przygotowanie do rozgrywki jest bardzo szybkie (m.in. dzięki bardzo dobrze przygotowanemu pudełku z przegrodami). Wdrożenie nowej osoby do gry trwa jakieś 5 minut i potem jeszcze ze 2-3 rundy aż się „załapie” wszystko. Nie będę tłumaczył zasad – od tego jest instrukcja, ale podam jeszcze krótki bilans za i przeciw :)

ZALETY:
– przyjemna, lekka rozgrywka
– nie nudzi się (różne zestawy kart) NUDZI SIĘ!
– szybka, dynamiczna gra (20-40 minut w zależności od wybranych kart)
– bardzo dobrze skalowalna (doskonała nawet dla 2 osób)
– proste zasady, również dla laików ;)
– ładne wykonanie

WADY:
– średnia trwałość kart
– zbyt proste zasady (tak, tak, w zaletach też, a co?)
– zbyt wysoka cena (wg mnie powinna kosztować 80zł)

– NUDA!

Na koniec podam moją rekomendację: KUPUJ NIE KUPUJ!
Zdecydowanie polecam jej zakup. Kilka wad, które podałem, nie powinno nikogo zniechęcić do zakupu.

EDIT: Recenzja napisana przed rozegraniem ilości partyjek wystarczającą do stwierdzenia, że to nuda! Po 15 grach nie polecam tej gry!

Share

Comments 1

  1. Na początku byłam zafascynowana Dominionem, tylko w to chciałam grać. Teraz po wielu rozgrywkach 2, 3 i 4 osobowych sięgam rzadziej po tą grę. Pomimo dużego wyboru kart to jednak nieco się znudziłam, bo ileż można tasować karty dobierać i wymieniać. Czasem mam wrażenie że mogę sama w nią grać, bo interakcje pomiędzy graczami ograniczają się, zdaje się, do 4 kart, które wcale akurat nie muszą akurat grać. Tak więc nie ma potrzeby obserwacji poczynań przeciwnika, zresztą jest to nudne zwłaszcza gdy ma sale obrad czy kuźnie. Jak dla mnie zdecydowanie brakuje kart, które pozwoliłyby mi wpływać na ruchy przeciwników. Pomimo tego gra godna polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *